Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Niemożliwe? A jednak! Szokujące metody odchudzania

Niemożliwe? A jednak! Szokujące metody odchudzania

odchudzanie

Większość osób borykających się z problemem nadprogramowych kilogramów marzy o tym, by schudnąć w ekspresowym tempie. Brak natychmiastowych efektów w walce z nadwagą przy pomocy tradycyjnych metod – jak choćby zdrowa, bazująca na owocach i warzywach dieta oraz spora dawka codziennej aktywności fizycznej – popycha co bardziej zdesperowanych do stosowania drastycznych środków. Pragnienie uzyskania szczupłej sylwetki i pozbycia się niechcianego nadmiaru tłuszczu bywa nieraz silniejsze niż zdrowy rozsądek. Oto najdziwniejsze, a nawet szokujące metody odchudzania, którymi ludzie na całym świecie katują swój organizm w pogodni za smukłą sylwetką:

Hipnoza

Ten niecodzienny sposób na zniwelowanie problemu nadwagi staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Jak pokazują badania, jest on też w istocie skuteczny. Aż 90 proc. poddanych hipnozie osób deklaruje widoczne efekty zabiegu. Na czym ów zabieg polega? Podczas sesji u hipnotyka pacjenci są przekonywani np. do tego, że mieli operację zmniejszenia żołądka lub że właśnie zjedli obfity posiłek, mimo iż w rzeczywistości są na niskokalorycznej diecie i do syta nie jedli od tygodni. Kluczem do sukcesu tego rodzaju terapii jest powtarzalność sesji. U wielu pacjentów zanotowano spadek wagi o średnio 5 kg na miesiąc, co przy kontynuowaniu przez nich dotychczasowego trybu życia bez wprowadzania radykalnych zmian (jak choćby rzeczona operacja żołądka) jest, trzeba przyznać, zdumiewająco dobrym rezultatem (więcej na temat efektów odchudzania hipnozą).

Zastrzyki z moczu

Jedna z najbardziej dyskusyjnych metod odchudzania. Mocz, jak wiadomo, zawierając produkty przemiany materii jest wytwarzany przez organizm po to, by zostać zeń wydalonym. Chyba że staramy się stracić na wadze – wówczas wszystkie chwyty zdają się być dozwolone. Jest jedno „ale”. Nie chodzi tu bynajmniej o mocz dowolnej osoby lecz… ciężarnej kobiety. Sekret tkwi bowiem w ciążowym hormonie hCG, czyli choriogonadotropinie. Mimo pojawiających się w prasie medycznej już od lat 70. negatywnych opinii specjalistów, którzy ostrzegają przed zgubnym wpływem stosowania tej posiadającej wątpliwą reputację metody, amatorzy drakońskich diet i eksperymentów na własnym organizmie zdają się być odporni na argumenty. Nie zniechęca ich nawet ryzyko wystąpienia zatorów we krwi, ostrych migren i stanów depresyjnych. Wspomniana drakońska dieta odgrywa zresztą w „kuracji” moczem niebagatelną rolę. Wstrzykując sobie hormon hCG należy bowiem bezwzględnie przestrzegać bardzo rygorystycznej diety 500 kcal dziennie. Przy tak znikomej ilości dostarczanej organizmowi energii trudno nie wysnuć wniosku, iż to raczej owa dieta aniżeli kontrowersyjny hormon jest w tym wypadku przyczyną utraty wagi…  (więcej na tematzastrzyków z moczu)

Tasiemiec

Niekwestionowany lider wśród eksperymentalnych i, co tu dużo mówić, szalonych metod odchudzania. Decydują się na nią na ogół nieświadomi olbrzymiego ryzyka powikłań młodzi ludzie, którzy są w stanie zrobić wszystko, by schudnąć. Dobrowolne zakażenie się tasiemcem, choć wydaje się być czymś zgoła niedorzecznym, w pewnym momencie cieszyło się na całym świecie olbrzymią popularnością, a czarny rynek dosłownie kwitł. Dopiero szokujące doniesienia medialne o przypadkach ciężkich uszkodzeń zdrowia lub zgonów osób, które stosowały tabletki zawierające zarodki tasiemca ostudziły nieco entuzjazm zdesperowanych klientów i doprowadziły do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie. Należy wszak wiedzieć, iż tasiemiec pochłania nie tylko tłuszcz, którego chcemy się pozbyć, ale i niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania wszelkie substancje odżywcze, prowadząc do wyniszczenia organizmu: anemii, utraty wzroku, zaburzeń neurologicznych, a nawet zgonu (więcej na temat odchudzania tasiemcem).

Dieta „baby food”

W niniejszym zestawieniu jest to zdecydowanie najmniej kontrowersyjny sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Dieta słoiczkowa nazywana inaczej dietą „baby food” polega na – jak sama nazwa wskazuje – spożywaniu wyłącznie produktów przeznaczonych dla małych dzieci. Wydawać by się mogło, że jest to względnie zdrowa, a przynajmniej nieszkodliwa metoda odchudzania. Jedzenie dla maluchów jest w końcu pozbawione konserwantów, soli i innych szkodliwych substancji. Należy jednak zauważyć, że zapotrzebowanie na różne substancje odżywcze u niemowlaka diametralnie różni się od tego, które mają osoby dorosłe. Tzw. „baby food” z jednej strony zawiera głównie węglowodany, których osoby pragnące schudnąć powinny raczej unikać, z drugiej zaś jest ubogie w błonnik, a ten z kolei jest niezbędny w prawidłowej przemianie materii u dorosłych. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, iż po zakończeniu tego rodzaju diety zamiast wymarzonej smukłej sylwetki, należy się spodziewać raczej… „efektu jojo”, który jest prawdziwą zmorą większości osób walczących z nadwagą. (Więcej o diecie baby food).

Wniosek? Zamiast próbowania kolejnych wątpliwej jakości diet i eksperymentalnych sposobów na odchudzanie, warto skupić się na tradycyjnej i sprawdzonej strategii działania: zdrowo się odżywiać i nie zapominać o codziennej porcji aktywności fizycznej (więcej  o zdrowym odchudzaniu). Decydując się na kuriozalne i w istocie niebezpieczne metody na redukcję wagi, ryzykujemy bowiem utratą nie tylko zbędnych kilogramów, ale i… zdrowia.

Materiały źródłowe:

http://www.therichest.com/rich-list/most-shocking/8-shocking-weight-loss-methods/

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/szokujace-metody-odchudzania/1n60c

Dodaj komentarz

Top

Niemożliwe? A jednak! Szokujące metody odchudzania

Czas na przeczytanie: 4 min
0
Inline
Inline