Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > (Nie)codzienna antykoncepcja hormonalna

(Nie)codzienna antykoncepcja hormonalna

antykoncepcja

Antykoncepcja codziennie, raz w tygodniu, a może raz na pięć lat? Poznaj nowoczesne metody zapobiegania ciąży. Jeszcze do niedawna jedną z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod antykoncepcji hormonalnej były tabletki, które kobieta zmuszona była przyjmować niemalże codziennie z wyjątkiem okresu menstruacji. Tymczasem na rynku pojawiły się już nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej, po które możemy sięgać raz w tygodniu, raz na trzy, a nawet raz na pięć lat. O jakich – konkretnie – środkach mowa?

Plaster hormonalny

Plaster hormonalny to niepozorna, kwadratowa naklejka w kolorze skóry, którą należy przykleić na zdrowy i czysty kawałek skóry np. na ramię, udo, plecy, podbrzusze czy nawet pośladek. W praktyce wspomniany plaster umieszcza się na ciele raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i nosi przez kolejne 7 dni, by następnie wymienić na nowy. Po trzech tygodniach następuje tydzień przerwy. Minusy metody? No cóż, w praktyce plastry dość szybko się brudzą i niekiedy mogą one powodować podrażnienia skóry.

Implant hormonalny

Implant hormonalny to metoda stosowana – w odróżnieniu od plastra hormonalnego – nie na skórę, ale pod nią, gdyż właśnie tam umieszczony zostaje implant. Cały zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowymi i trwa zaledwie kilka minut dlatego absolutnie nie musimy się obawiać ani bólu, ani też jakiegokolwiek okresu rekonwalescencji. Sam implant może zostać zarówno założony, jak i zdjęty w dowolnym momencie pod warunkiem, że kobieta nie jest w ciąży. Co jednak najistotniejsze to fakt, że wprowadzenie implantu odbywa się raz na trzy lata, co jest niewątpliwą zaletą w przypadku pań, którym zdarza się zapomnieć np. o połknięciu tabletki.

Hormonalna wkładka domaciczna

Hormonalna wkładka domaciczna stosowana jest natomiast jeszcze rzadziej, bo raz na pięć lat. Jej umieszczenia w ciele kobiety może podjąć się wyłącznie lekarz ginekolog, a następuje to pod koniec krwawienia. Niemniej jednak nie każda pani może sięgnąć po hormonalną wkładkę domaciczną, gdyż w praktyce rekomendowana jest ona kobietom, które mają już za sobą pierwszą ciążę. Warto jednak dodać, że na rynku pojawiają się już pierwsze hormonalne wkładki domaciczne dedykowane potrzebom nieródek.

Warto pamiętać, że niemalże każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. W przypadku tych drugich mamy naturalnie na myśli efektu uboczne w postaci przyrostu wagi, złego samopoczucia czy też zmniejszenia libido. Z tego względu – aby uniknąć wspomnianych dolegliwości – warto sięgnąć po preparaty o działaniu ochronnym, takie jak np. Harmonella (www.harmonella.info).

Dodaj komentarz

Top

(Nie)codzienna antykoncepcja hormonalna

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline