Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody antykoncepcyjne

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody antykoncepcyjne

kobieta

Antykoncepcja powinna spełniać kilka wymogów – przede wszystkim powinna być bezpieczna dla zdrowia i skuteczna. Dostępne są różne metody zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Które z nich są najskuteczniejsze?

Prezerwatywy – antykoncepcja mechaniczna

To wciąż najpopularniejszy środek antykoncepcyjny stosowany przez pary. Prezerwatywy nie tylko chronią przed ciążą, ale i stanowią dobrą barierę przed rozmaitymi infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywę stosuje się tylko raz! Po zużyciu, należy ją wyrzucić. Pod względem skuteczności jest to metoda dość ryzykowna – istnieje możliwość pęknięcia prezerwatywy, bądź jeśli zostanie źle założona, może się zsunąć w trakcie stosunku.

Tabletki antykoncepcyjne – antykoncepcja hormonalna

Na rynku dostępne są różnorodne tabletki antykoncepcyjne, które różnią się substancjami czynnymi. Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać? Na to pytanie odpowie lekarz, który oceni potrzeby Pacjentki i wybierze najlepszy środek zapobiegający ciąży. Antykoncepcja hormonalna cechuje się wysoką skutecznością, o ile stosowana jest zgodnie z zaleceniami. Tabletki hormonalne pomagają również uporać się z nieregularnymi miesiączkami, trądzikiem czy dolegliwościami odczuwalnymi w czasie menstruacji i przed. Przez wzgląd na ich wpływ na wątrobę i układ krążenia, stosując tabletki antykoncepcyjne należy systematycznie wykonywać badania kontrolne.

Plastry, krążki i wkładki antykoncepcyjne

Plastry to jedna z nowszych metod antykoncepcyjnych, która działa podobnie jak tabletki, z tą różnicą, że plaster przyklejamy raz na tydzień, a o tabletkach musimy pamiętać każdego dnia. Plaster może jednak podrażniać skórę lub denerwować samym faktem, że jest przyklejony do skóry. Krążki dopochwowe zakładane są podczas wizyty u ginekologa, bądź samodzielnie w domu. Natomiast wkładki wewnątrzmaciczne mogą zostać założone tylko przez lekarza. Wkładka stanowi skuteczną metodą zabezpieczania przed ciążą, zapewnia ochronę na wiele lat. Na rynku dostępne są wkładki hormonalne, jak i wkładki wykorzystujące działanie miedzi. Miedziane mają jedną wadę – przy ich stosowaniu wzrasta ryzyko infekcji pochwy.

Metoda antykoncepcji powinna być dopasowana do stylu życia i potrzeb kobiety. Każdą z nich należy skonsultować z ginekologiem!

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody antykoncepcyjne

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline