Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Kiedy jest najlepszy czas, aby myć zęby?

Kiedy jest najlepszy czas, aby myć zęby?

zęby

Praktycznie każdy dentysta radzi, że zęby powinny być szczotkowane dwa razy dziennie. Dodatkowo powinno się też używać nici dentystycznej, płynu do płukania ust oraz opcjonalnie szczoteczki elektrycznej lub irygatora. Jednak na pewno zastanawiacie się poza tym, kiedy dokładnie jest najlepszy czas, aby myć zęby?

O której godzinie szczotkować?

Wskazówki dotyczące szczotkowania są często niespójne, a wydaje się, że lekarze nie mogą jakoś  się zgodzić ze sobą w tym temacie i często różni dentyści mówią zupełnie inne rzeczy oraz mają kompletnie odmienne zalecenia. Chyba musieli się dużo kłócić w czasie studiów… Kto to tam wie.

Niektórzy powiedzą, że zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku, inni, że powinniśmy poczekać trochę czasu po jedzeniu. Ponadto, wielu z nich odradzi nam szczotkowanie zębów po pewnych pokarmach i napojach, szczególnie po winie lub napojach sodowych tak, aby nie uszkodzić szkliwa. Stomatolodzy różnie oceniają też szczoteczki elektryczne i manualne. Jedni mówią, że skuteczność tych produktów jest taka sama, a inni zalecają elektryczne mycie.

Spytaj swojego stomatologa

Możecie dopytać własnego lekarza stomatologa – ciekawe jakie zdanie ma on w tym temacie. Doktor stomatologii Tomasz Kwiatkowski z Warszawy,  specjalizujący się w wybielaniu szkliwa zębów i jeden z najlepszych dentystów w całym województwie, podzielił się z nami najważniejszymi poradami dotyczącymi szczotkowania zębów i korzystania ze szczoteczki:

  1. Najlepiej jest myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
  2. Należy odczekać co najmniej 30 minut po posiłku, by przypadkiem przez własną nadgorliwość nie uszkodzić szkliwa.
  3. Szczotkowanie zębów przed snem jest bardzo, bardzo ważne, ponieważ pozostałości żywności w naszych ustach przyśpieszają pojawienie się próchnicy.

Regularne mycie to zdrowe zęby

No widzicie – i ja się tego trzymam – mycie po posiłku jak najbardziej, ale nie ma co się spieszyć – lepiej odczekać około pół godzinki i dopiero wybrać się do łazienki na szczotkowanie. Uszkodzenia szkliwa mogą być przecież nieodwracalne i też bardzo przykre. Pamiętajcie o najważniejszym czasie na mycie zębów – po ostatnim posiłku, po wypiciu ostatniej herbaty czy wieczornego drinka.

Szczotkowanie zębów przed pójściem spać jest obowiązkowe – choćbyśmy nie wiem jak bardzo byli zmęczeni – trzeba myc żeby wieczorem i basta! W innym przypadku szczęśliwa będzie tylko i wyłącznie… nasza próchnica! Lepiej próchnicy tak nie uszczęśliwiajmy, bo zagości w naszej jamie ustnej na stałe.

Dodaj komentarz

Top

Kiedy jest najlepszy czas, aby myć zęby?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline