Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Czy koty są zagrożeniem dla zdrowia domowników?

Czy koty są zagrożeniem dla zdrowia domowników?

kot

Kot może być doskonałym członkiem rodziny. Wiele osób obawia się jednak, że może być on zagrożeniem dla domowników, szczególnie dla małych dzieci. Jak jest w rzeczywistości?

Bardzo wiele polskich rodzin wybiera na swoich pupili właśnie koty. Są jednak takie osoby, które uważają je za zagrożenie. Wcale nie musi tak być! Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo dużo zależy od nas samych – od tego, jakie mamy podejście do zwierząt i jak się nimi opiekujemy.

Koty a toksoplazmoza

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest ten, że wszystkie koty zakażają toksoplazmozą, dlatego kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać kontaktu z tymi zwierzętami.

W rzeczywistości ryzyko zakażenia pierwotniakiem T. gondii jest bardzo niskie – właściwie możliwe jest tylko wtedy, gdy kot poluje na myszy, załatwia się w domu, a my sprzątamy jego kuwetę tylko co kilka dni, a potem nie myjemy rąk.

Pasożyty u kotów

Również spotykamy się ze zdaniem, że wszystkie koty mają pasożyty. Jeśli mamy kota wychodzącego, wtedy ryzyko zakażenia pasożytami, na przykład tasiemcem, czy pchłami jest dla zwierzęcia wyższe. Kocie pasożyty jednak praktycznie nigdy nie przenoszą się na człowieka.

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne podawanie wychodzącemu zwierzęta środków odrobaczających i innych preparatów na pasożyty. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie przyniesie on do domu żadnych nieproszonych gości.

Zadrapania od kota

Koty mogą też podrapać – wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby zwierzę zostawiło na naszej skórze ślad swojego pazurka. Kocie zadrapania najczęściej nie są groźne – wystarczy odpowiednio zdezynfekować ranę.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zadrapań, pamiętajmy o tym, aby regularnie podcinać kotu pazurki.

Nieprzyjemne zapachy

Koty wcale nie muszą pachnieć nieprzyjemnie – jeśli chcemy, aby zwierzę nie było powodem przykrego zapachu, powinniśmy pamiętać o paru ważnych sprawach.

Regularne czyszczenie kuwety oraz zapachowy żwirek dla kota sprawią, że ani zwierzę, ani nasz dom, nie będą nieprzyjemnie pachnieć. Gdy chcemy uniknąć znaczenia terenu moczem przez kota, pamiętajmy o jego kastracji.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Czy koty są zagrożeniem dla zdrowia domowników?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline