Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Kompleksowa rehabilitacja po udarze – o czym należy pamiętać?

Kompleksowa rehabilitacja po udarze – o czym należy pamiętać?

udar

Udar może zdarzyć się osobom w każdym wieku. Konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne mogą być bardzo poważne. Ubytki na zdrowiu bywają spore – potrzebna jest wtedy kompleksowa rehabilitacja. Udar to przykre zdarzenie nie tylko dla samego pacjenta, ale również jego otoczenia – dla rodziny, przyjaciół, którzy muszą opiekować się osobą chorą. Warto pomyśleć jak najszybciej od wystąpienia o fachowej rehabilitacji. Szybkie działanie i kompleksowa opieka medyczna może przynieść pozytywne rezultaty.

Jaką rehabilitację stosować po udarze?

Udar ma podłoże neurologiczne. Z tego też powodu niezbędna jest kompleksowa rehabilitacja pod okiem kompetentnego rehabilitanta. Rehabilitacja powinna być wielopoziomowa – skupiać się na sferze fizycznej, sferze duchowej oraz sferze emocjonalnej. Tylko taka pełna, kompleksowa rehabilitacja może przynieść rezultaty i przywrócić pacjenta do zdrowia

Rehabilitacja po udarze – przywrócenie dawnej sprawności

W rehabilitacji po udarze najważniejsze jest przywrócenie chociaż w części dawnej sprawności. Pacjenci będący w ciężkich stanach nierzadko muszą uczyć się na nowo podstawowych czynności życiowych – muszą nauczyć się np. na nowo mówić, składać logicznie zdania. Osoby mające po udarze problemy z niewładną ręką muszą robić wszystko, by dawna sprawność w ręce powróciła. Od nowa uczą się trzymać sztuczce, często też uczą się od nowa siadać i chodzić. Rehabilitacja po udarze bywa trudna. Wymaga dużej siły i motywacji ze strony pacjenta – ważne jest pozytywne nastawienie pacjenta. Bez wiary w siebie nie osiągnie on sukcesu. Z tego też powodu zazwyczaj po przebytym udarze niezbędna jest pomoc dobrego psychologa. Pomaga on w problemach natury emocjonalnej i psychicznej. Nierzadko też podpowiada jak przywrócić dawną sprawność umysłową – wspiera przy kłopotach z pamięcią oraz koncentracją.

Regularna rehabilitacja – szansą na powrót do zdrowia

Przeciwdziałając skutkom udaru bardzo ważna jest szybka reakcja – regularna, kompleksowa rehabilitacja pod okiem dobrego specjalisty to podstawa. Konsekwentna rehabilitacja to szansa na sukces i szybki powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz

Top

Kompleksowa rehabilitacja po udarze – o czym należy pamiętać?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline