
Nietrzymanie moczu to bardzo kobiecy problem. Dotyka aż co ósmą kobietę poniżej 40. roku życia. W okolicy osiemdziesiątki z tym problemem boryka się już połowa pań. Pomimo powszechności dolegliwość jest tak wstydliwa, że większość z nich nie mówi o tym nikomu, nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można leczyć. I możesz zrobić bardzo wiele, by mimo przypadłości czuć się komfortowo.
Nietrzymanie moczu – problem tylko kobiet?
Chociaż przypadłość ta dotyczy obu płci, znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie odpowiedzialne za kontrolę pęcherza osłabiają się w czasie ciąży i porodu. Przyczyn może być jednak o wiele więcej. Przewlekłe zapalenie dróg moczowych, które z powodów anatomicznych zdarza się częściej paniom niż panom, a także choroby związane z wiekiem: Parkinson, udary.
W przypadku pań rozróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu. Pierwszy typ, zwany wysiłkowym, jest spotykany najczęściej. Polega on na niekontrolowanym popuszczaniu moczu w trakcie wysiłku lub napięcia mięśni brzucha (śmiech, kaszel, bieganie, dźwiganie ciężkiego przedmiotu). Drugi najczęściej pojawiający się typ to naglące nietrzymanie moczu. Polega na nagłym i niespodziewanym parciu na pęcherz, który domaga się opróżnienia. Najczęściej dochodzi wtedy do wycieku kilku kropli moczu, nad czym kompletnie nie można zapanować.
Sposoby na poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu
Problem jest na tyle wstydliwy i krępujący, że może prowadzić do tego, iż kobieta wycofuje się z życia towarzyskiego, unika wychodzenia z domu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by sobie z tym poradzić.
Uspokój się. To najważniejsze. Nie panikuj i nie bój się, że przytrafi ci się przykra wpadka. Zrób wszystko, żeby się uspokoić. Sprawdź, gdzie są toalety w miejscu, w którym przebywasz. W czasie podróży zaplanuj trasę tak, by często robić postoje na stacjach benzynowych. Przed wyjściem nie jedz i nie pij niczego, co może pobudzić pęcherz do działania.
Odpowiednia dieta. À propos jedzenia i picia – odpowiednią dietą możesz sobie naprawdę bardzo pomóc. Odstaw wszystkie produkty, które mają działanie moczopędne. Zrezygnuj z picia kawy i mocnych czarnych herbat, a także z ziołowych herbatek z pokrzywą lub dziurawcem. Odmów sobie także cytrusów – zawarty w nich kwas podrażnia pęcherz. Nie rezygnuj natomiast z picia wody, bo nieodpowiednie nawodnienie może jeszcze zwiększyć parcie na pęcherz.
Zabezpiecz się na wszelki wypadek. Przydatne tutaj będą pieluchomajtki dla dorosłych. To tylko tak strasznie brzmi – w rzeczywistości są cienkie, dyskretne, nie widać ich pod ubraniem. Szybko wchłaniają nadmiar wilgoci i pochłaniają nieprzyjemny zapach. Dzięki temu możesz się zrelaksować i czuć się swobodniej.