Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Ile kalorii dziennie należy spożywać?

Ile kalorii dziennie należy spożywać?

dieta

Pomimo coraz większej świadomości i wiedzy ludzi na temat zdrowego odżywiania, nadal istnieje wiele osób próbujących zrzucić kilogramy poprzez diety cud. Każdy, kto decyduje się na dietę 1000kcal czy inną niskokaloryczną, musi zdać sobie sprawę, że narobi sobie więcej szkody niż pożytku. Czym jest zapotrzebowanie energetyczne i czy jest ono takie istotne?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne określa ilość kalorii, które musimy codziennie dostarczyć organizmowi, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Oprócz samych kalorii bardzo ważny jest również odpowiedni rozkład makroskładników, czyli białka, tłuszczy i węglowodanów. Przykładowy rozkład B/T/W to 20/30/50%. Osoba trenująca będzie potrzebowała więcej białka, a odchudzająca się mniej węglowodanów.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?

Każdy ma swoje, indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Inne będzie mieć osoba chcąca utrzymać aktualną wagę a inne ktoś trenujący. Swoje zapotrzebowanie energetyczne można wyliczyć samemu według kilku wzorów lub przy pomocy kalkulatorów dostępnych na internecie. Jeśli potrzebujemy pomocy to uzyskamy ją u dobrego dietetyka lub trenera.

Podstawowa i całkowita przemiana materii

Wszelkie obliczenia należy zacząć od wyliczenia podstawowej przemiany materii  (PPM/BMR). Określa ona liczbę kalorii, którą potrzebuje nasz organizm do utrzymania funkcji życiowych. Absolutnie nie powinno schodzić się poniżej tej liczby kalorii. Natomiast całkowita przemiana materii to wartość podstawowej plus aktywność fizyczna. W zależności od płci, wieku, wzrostu, wagi i aktywności fizycznej zapotrzebowanie energetyczne będzie inne.

Dieta z cateringiem dietetycznym

Jeżeli nie wiesz, jak ustalić właściwą kaloryczność dań, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego i usług dietetyka, który ci w tym pomoże. Catering dietetyczny to usługa, z której coraz częściej korzystamy. Ma ona wiele zalet. Nie trzeba się pamiętać o robieniu zakupów i gotowaniu. Dzięki dietom pudełkowym eliminuje się problem nieregularnego jedzenia. Firm cateringowych oferujących dietę pudełkową jest wiele. Jedna z nich jest Dietykieta. Firma ta dba o wysoką jakość produktów i daje możliwość dostosowania diety pod indywidualne wymagania. Samemu można wybrać dietę o bilansie kalorycznym.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Ile kalorii dziennie należy spożywać?

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline