Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Jeden posiłek w małej buteleczce

Jeden posiłek w małej buteleczce

posiłek

Posiłek kojarzy się najczęściej z pełnowartościowym daniem, zawierającym węglowodany, tłuszcze i witaminy, czyli po prostu tak zwanym drugim daniem. Rzadko zastanawiamy się nad tym, że posiłek to także pojedynczy owoc, kanapka czy mała buteleczka specjalnie przygotowanej diety.

Problemy ze zdrowiem a żywienie

Problemy zdrowotne bardzo często pociągają za sobą konieczność przejścia na określoną dietę. W większości przypadków polega ona na wyeliminowaniu tłuszczów, pokarmów ciężkostrawnych, surowych owoców i warzyw, rzadziej konkretnych alergenów. Dieta prozdrowotna bez wątpienia ma pozytywne działanie dla zdrowia, niestety jej skutkiem ubocznym często bywa niedobór określonych witamin i minerałów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by osoby walczące z chorobą dbały o prawidłowe odżywianie i uzupełnianie wszelkich niedoborów w diecie.

Choroby ograniczające możliwość jedzenia

Do chorób, które w dużym stopniu utrudniają, a niekiedy całkowicie wykluczają przyjmowanie tradycyjnych pokarmów, należą przede wszystkim choroby przełyku i gardła oraz przewodu pokarmowego. Często przyczyną niemożności odżywiania się w tradycyjny sposób jest nowotwór. W takim przypadku istnieją dwie drogi. Pierwsza – najczęściej stosowana – żywienie pozajelitowe, potocznie zwane kroplówką, druga – dieta medyczna dostosowana do rodzaju schorzenia

Co to jest dieta medyczna?

Dieta medyczna, zwana też odżywką medyczną, to pełnowartościowy posiłek w formie płynnej lub półpłynnej, którego zadaniem jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przykładowo dieta dla osób borykających się z nowotworami jest bogata w białka i węglowodany, nie zawiera cukru i laktozy. Dietę medyczną poleca się jako uzupełnienie lub całkowite zastąpienie tradycyjnej formy odżywiania. W każdym przypadku, przed sięgnięciem po tego typu produkty, trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Chorzy regularnie przyjmujący dietę medyczną łatwiej i szybciej wracają do zdrowia, nie skarżą się na uczucie głodu. Diety medyczne oferowane są w różnych smakach, dlatego codzienne menu, chociaż bardzo proste, można sobie urozmaicać, sięgając po kilka różnych smaków.

Dieta medyczna nie jest produktem uniwersalnym. Dla różnych chorób komponowane są odmienne w składzie odżywki medyczne. Więcej na ten temat można przeczytać na http://zywieniemaznaczenie.pl

Dodaj komentarz

Top

Jeden posiłek w małej buteleczce

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline