
Okres powinien pojawić się już kilka dni temu – czekasz i czekasz, a tu nic? Jeśli wykluczyłaś możliwość zajścia w ciążę, nie przeżywałaś ostatnio nadmiernego stresu i nie wróciłaś z dalekiej podróży, to sprawdź inne możliwe powody opóźniającej się miesiączki!
Zdrowie intymne a miesiączkowanie
Czy infekcje intymne mają wpływ na opóźnione pojawienie się lub brak okresu? A może jest właśnie odwrotnie – to miesiączka oddziałuje na nasze zdrowie intymne?
Cała ta zależność opiera się o hormony; w czasie okresu spada poziom tych damskich, czyli estrogenów. Hormony te w damskim organizmie odpowiedzialne są m.in. za pobudzanie produkcji pałeczek kwasu mlekowego. A te z kolei zakwaszają pH pochwy, dzięki czemu jest to środowisko nieprzyjazne dla patogenów.
Gdy pH pochwy staje się coraz bardziej zasadowe (a więc w czasie miesiączki!), staje się ona bardziej podatna na infekcje. Dodatkowo krew miesiączkowa (i utrudniona właściwa higiena) sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie intymne.
Brak miesiączki a problemy hormonalne
Infekcje same w sobie raczej nie mogą opóźnić nadejścia miesiączki – jednak często przyczyną różnego rodzaju infekcji są problemy hormonalne. A te już mogą być powodem braku okresu! Spóźniająca się miesiączka lub jej zupełny brak może oznaczać poważne zaburzenia w funkcjonowaniu kobiecego organizmu, np. wahania poziomów hormonów.
Najczęściej spotykanymi problemami hormonalnymi, których zwiastunem może być niepojawiający się na czas okres, są m.in.:
- zupełny brak owulacji,
- hiperprolaktynemia (podwyższony poziom prolaktyny),
- hiperandrogenizacja (podwyższony poziom męskich hormonów),
- zespół policystycznych jajników,
- cysty lub guzy na jajnikach,
- różnego rodzaju choroby tarczycy,
- schorzenia narządów rodnych,
- choroby przewlekłe,
- nowotwory.
Pamiętaj, żeby nie ignorować spóźniającej się lub niepojawiającej się miesiączki! Brak okresu może być również symptomem innych poważnych schorzeń – więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu kobiecosc.info.
U mnie infekcja bakteryjna opóźniała miesiączkę o prawie tydzień i okres był bardzo skąpy. Jednak po wyleczeniu – antybiotykiem i probiotykiem dopochwowym lactovaginal – wszystko wróciło do normy.