Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Czy infekcje intymne mogą spowodować opóźnienie lub brak miesiączki?

Czy infekcje intymne mogą spowodować opóźnienie lub brak miesiączki?

kobieta

Okres powinien pojawić się już kilka dni temu – czekasz i czekasz, a tu nic? Jeśli wykluczyłaś możliwość zajścia w ciążę, nie przeżywałaś ostatnio nadmiernego stresu i nie wróciłaś z dalekiej podróży, to sprawdź inne możliwe powody opóźniającej się miesiączki!

Zdrowie intymne a miesiączkowanie

Czy infekcje intymne mają  wpływ na opóźnione pojawienie się lub brak okresu? A może jest właśnie odwrotnie – to miesiączka oddziałuje na nasze zdrowie intymne?

Cała ta zależność opiera się o hormony; w czasie okresu spada poziom tych damskich, czyli estrogenów. Hormony te w damskim organizmie odpowiedzialne są m.in. za pobudzanie produkcji pałeczek kwasu mlekowego. A te z kolei zakwaszają pH pochwy, dzięki czemu jest to środowisko nieprzyjazne dla patogenów.

Gdy pH pochwy staje się coraz bardziej zasadowe (a więc w czasie miesiączki!), staje się ona bardziej podatna na infekcje. Dodatkowo krew miesiączkowa (i utrudniona właściwa higiena) sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie intymne.

Brak miesiączki a problemy hormonalne

Infekcje same w sobie raczej nie mogą opóźnić nadejścia miesiączki – jednak często przyczyną różnego rodzaju infekcji są problemy hormonalne. A te już mogą być powodem braku okresu! Spóźniająca się miesiączka lub jej zupełny brak może oznaczać poważne zaburzenia w funkcjonowaniu kobiecego organizmu, np. wahania poziomów hormonów.

Najczęściej spotykanymi problemami hormonalnymi, których zwiastunem może być niepojawiający się na czas okres, są m.in.:

  • zupełny brak owulacji,
  • hiperprolaktynemia (podwyższony poziom prolaktyny),
  • hiperandrogenizacja (podwyższony poziom męskich hormonów),
  • zespół policystycznych jajników,
  • cysty lub guzy na jajnikach,
  • różnego rodzaju choroby tarczycy,
  • schorzenia narządów rodnych,
  • choroby przewlekłe,
  • nowotwory.

Pamiętaj, żeby nie ignorować spóźniającej się lub niepojawiającej się miesiączki! Brak okresu może być również symptomem innych poważnych schorzeń – więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu kobiecosc.info.

One thought on “Czy infekcje intymne mogą spowodować opóźnienie lub brak miesiączki?

  1. U mnie infekcja bakteryjna opóźniała miesiączkę o prawie tydzień i okres był bardzo skąpy. Jednak po wyleczeniu – antybiotykiem i probiotykiem dopochwowym lactovaginal – wszystko wróciło do normy.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Czy infekcje intymne mogą spowodować opóźnienie lub brak miesiączki?

Czas na przeczytanie: 2 min
1
Inline
Inline