Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Etapy powstawania rozstępów i sposoby ich usuwania

Etapy powstawania rozstępów i sposoby ich usuwania

rozstępy

Rozstępy bywają pamiątką po przebytej ciąży, wspomnieniem wieku dojrzewania lub po prostu efektem złej diety i szybkiego przybierania na wadze. Bez względu na bezpośrednią przyczynę powstawania rozstępów, to rodzaj niedoskonałości, z którym możemy walczyć – wybór konkretnej metody zależy jednak od tego, na jakim etapie rozwoju są nasze rozstępy. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się świeżych lub białych rozstępów!

Świeże rozstępy

Rozstępy powstają w dwóch fazach, z czego pierwsza nazywana jest fazą zapalną. Trwa zazwyczaj od 12 do 24 miesięcy i jest to etap, w którym nasze szanse na pozbycie się tych nieestetycznych zmian są największe. Blizny przyjmują wtedy charakterystyczny czerwonoróżowy lub czerwononiebieski kolor, co dokładnie oznacza, że są dopiero na etapie tworzenia. Co więcej, w tej fazie rozwoju mogą się jeszcze cofnąć i całkowicie zniknąć z powierzchni brzucha, ud, pośladków, ramion czy piersi.

Co na czerwone rozstępy?

Walkę z czerwonymi rozstępami warto rozpocząć przede wszystkim od stosowania domowych metod, np. kremów, balsamów czy maści. Zamiast produktów drogeryjnych, starajmy się jednak wybierać do walki z rozstępami preparaty apteczne. Biorąc pod uwagę, że rozstępy są problemem natury dermatologicznej, zdecydowanie lepiej poradzą sobie z nimi środki o leczniczym składzie, tworzone przy współpracy z dermatologami. W ich składzie znajdują się odpowiednie substancje aktywne, które będą pobudzać skórę do regeneracji. Bardzo pomocne mogą okazać się w tym przypadku również intensywne masaże ciała, dzięki którym skóra będzie jeszcze szybciej i efektywniej wchłaniała wszelkie składniki preparatu pielęgnacyjnego.

Powstawanie białych rozstępów

Jeśli w jakiś sposób przegapiłyśmy lub zignorowałyśmy pierwszą fazę powstawania rozstępów, niedoskonałość będzie się dalej rozwijać, aż do momentu, gdy wejdzie w fazę drugą, tzw. zanikową. Na początku może ucieszyć nas to, że zmiany zaczynają blednąć, co może skłonić nas do myślenia, że rozstępy lada moment same znikną. Niestety, rozjaśnianie i zmniejszanie się czerwonych pręg będzie wyłącznie sygnałem tego, że stan naszych rozstępów tylko się pogarsza, gdyż zerwane włókna kolagenu i elastyny nie są w stanie same się zregenerować. Białe i wyczuwalne w dotyku prążki będą też oznaczać, że przywrócenie skóry do poprzedniego stanu będzie już dużo trudniejsze niż w poprzedniej fazie.

Jak pozbyć się białych rozstępów?

Działanie kosmetyków i masaży może sprawić, że rozstępy zmniejszą się lub spłycą, ale nie przywrócą skórze idealnie gładkiej struktury. To zadanie dla bardziej specjalistycznych sposobów, które możemy zrealizować w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Bardzo popularną metodą usuwania rozstępów jest mikrodermabrazja lub głębokie peelingi, które doskonale pobudzają skórę do regeneracji i odbudowy. Metody te działają jednak najlepiej u młodych ludzi i przy wielokrotnie powtarzanych zabiegach. Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem na rozstępy jest laseroterapia, która przynosi bardzo dobre efekty w walce z różnymi niedoskonałościami skórnymi. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie zachęcają do laserowego usuwania rozstępów najnowocześniejszym laserem pikosekundowym PicoSure, który pozwala osiągnąć jeszcze szybsze i lepsze rezultaty w usuwaniu szpecących blizn. Zarówno zabiegi złuszczania skóry, jak i laseroterapię możemy łączyć z mezoterapią i metodą nakłuwania, by dodatkowo pobudzić skórę do naturalnej regeneracji i odbudowy.

Dodaj komentarz

Top

Etapy powstawania rozstępów i sposoby ich usuwania

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline