
Endometrioza to przewlekła choroba dotykająca kobiety, w czasie której dochodzi do przerostu błon śluzowych wyścielających macicę, czyli endometrium, poza samą macicę. Etiologia choroby nie jest całkowicie poznana, jednak na powstanie „wędrującej śluzówki” wpływ mogą mieć nieprawidłowości działania układu hormonalnego i odpornościowego. Rozwój choroby powoduje powstawanie nacieków śluzówki na kolejne narządy i zrostów, mogących dawać objawy w postaci bardzo silnego bólu w okolicach miednicy i obfitych krwawień miesiączkowych. Pacjentki skarżą się również na dolegliwości gastryczne. Częstym powikłaniem są problemy z płodnością.
Tradycyjne metody leczenia endometriozy
Leczenie endometriozy jest skomplikowane, ze względu na niejasną etiologię choroby. Zazwyczaj, stosowana jest kuracja hormonalna, mająca na celu hamowanie przerostu śluzówki oraz zapobieganie powstawaniu kolejnych ognisk chorobowych. Pacjentki przyjmują tabletki antykoncepcyjne, gestageny i inhibitory gonadotropiny i estrogenów. Jako leki wspomagające o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Zaawansowane stadium choroby wymaga operacyjnego usunięcia przerastającej śluzówki. Zabieg przeprowadzany jest laparoskopowo, w leczeniu pooperacyjnym stosowane są leki mające na celu zmniejszenie ilości powstających zrostów. W skrajnych przypadkach może wystąpić konieczność przeprowadzenia histerektomii, niestety nawet tak drastyczne środki nie dają gwarancji ustąpienia bólu.
Naturalne metody leczenia endometriozy
Leczenie endometriozy można wspomagać metodami naturalnymi, przyjmując odpowiednio skomponowane preparaty roślinne, leki homeopatyczne lub poddając się zabiegom relaksacyjnym, w tym akupunkturze. Preparaty roślinne, choć nie usuwają ognisk choroby, to pomagają łagodzić dolegliwości bólowe. Można stosować nasiadówki z olejkami eterycznymi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Picie naparu z siemienia lnianego hamuje przerost śluzówki, a ziele serdecznika pospolitego pozwala zmniejszać krwawienia miesiączkowe.
Akupunktura może stanowić wartościową metodę walki z objawami endometriozy dzięki działaniu przeciwbólowemu. Akupunktura wywiera również stymulujący wpływ na układ immunologiczny, co w świetle teorii nieprawidłowego działania układu immunologicznego jako przyczyny endometriozy, może stanowić metodę kontroli powstawania nowych ognisk chorobowych. Dzięki uzyskaniu za pomocą akupunktury poprawy wydolności układu mięśniowego, można pomóc pacjentkom cierpiącym na niedowłady w obrębie miednicy po przeprowadzonej operacji chirurgicznego usunięcia śluzówki.
Przeciwbólowe działanie tej techniki, opierające się na zmniejszeniu przewodnictwa nerwowego włókien czuciowych i pobudzeniu wydzielania endorfin pozwala na zmniejszenie przyjmowanych przez pacjentkę dawek tradycyjnych leków przeciwbólowych, stanowiących obciążenie dla układu trawiennego i wątroby.
Zaletą metod naturalnych i niekonwencjonalnych jest możliwość łączenia ich z leczeniem tradycyjnym i wspomaganie efektów uzyskanych w czasie terapii hormonalnej i leczenia chirurgicznego za pomocą środków nieinwazyjnych i bezpiecznych dla organizmu. Endometrioza – leczenie naturalne jest możliwe!