Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Dziecko > Dlaczego tak ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty?

Dlaczego tak ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty?

medycyna

Czym jest zdrowy i piękny uśmiech? Jest to przede wszystkim stosunek danej osoby do jego zdrowia i urody, a dopiero potem dzieło dentysty. Warto sobie uświadomić, że higieny jamy ustnej trzeba nauczać już dzieciństwie.

Dlaczego tak ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty?  

Bakterie w jamie ustnej są główną przyczyną próchnicy, dlatego należy je eliminować tak często, jak to możliwe. Nawiasem mówiąc, żucie gumy w ciągu dnia nie wpływa na nic więcej niż świeży oddech, więc nie warto brać jej, jako pełnowartościowego środka higienicznego. Stomatologia dziecięca zna wiele sposób zapobiegania namnażania się chorobotwórczych baterii, dlatego należy regularnie zgłaszać się z dzieckiem do przychodni stomatologicznej na kontrolę i podejmowanie przez dentystę koniecznych działań chroniących uzębienie dziecka przed niekontrolowanym procesem chorobowym.

Ponadto coraz więcej rodziców decyduje się na wizytę w przychodni stomatologicznej ze względu na wadę zgryzu dziecka. Działania stomatologa ortodonty zmierzają do wyeliminowania tej nieprawidłowości za pomocą aparatu na zęby. Proste zęby są nie tylko atrakcyjną cechą wyglądu, ale także ważnym elementem, który daje pewność siebie i poprawia, jakość życia danej osoby. Jednak tylko 40% ludzi ma odpowiedni zgryz z natury, a pozostałe 60% w jego pozyskaniu musi wspierać się aparatem na zęby.

Rozpoczęcie procedury prostowania zębów i usuwania wszystkich anomalii w dzieciństwie daje możliwość cieszenia się pięknym uśmiechem w dorosłym życiu.

Zabieg usuwania ósemek „zębów mądrości”

Sama procedura usuwania ósemek najczęściej, trwa nie długo, około 10-20 minut. Zdarzają się przypadki, kiedy dentysta musi podzielić ząb na kilka części, aby usunąć wszystkie zakrzywione korzenie, które uniemożliwiają jego całkowite wyciągnięcie.

W najgorszym wypadku, dentysta będzie musiał przeciąć dziąsło. Takie komplikacje nie tylko spowodują wydłużenie czasu zabiegu, ale także znacznie przedłużą okres gojenia. Pacjent będzie musiał czekać nie tylko uzdrowienia otworu, który powstaje po usunięciu ósemki, ale także na odbudowę wszystkich uszkodzonych tkanek podczas zabiegu chirurgicznego.

Złożoność zabiegu zależy od umiejscowienia ósemki. Jeśli trzeba usunąć ją z górnego rzędu, proces ten może być łatwiejszy niż w przypadku ósemki dolnej.  Chodzi o to, że górne ósemki dobrze wychodzą zza dziąseł i można je wyłapać za pomocą konwencjonalnych kleszczy dentystycznych.

Złożoność ekstrakcji może spowodować kilka czynników: kiedy ósemka wrasta w szczękę, gdy jest intensywnie zaatakowana przez próchnicę lub gdy jej korzenie rosną w różnych kierunkach. W większości przypadków można ją łatwo złapać i wyrwać.

Problem często powstaje w dolnej szczęce, ponieważ zdarza się, że ósemka rośnie pod tak zwanym kapturem. Jest to nazwa części dziąsła, która pokrywa ten ząb i komplikuje jego widoczność. Dodatkowo, pod kapturem często pojawiają się ogniska zapalne, które mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji. Ponadto czasami korzenie zębów rosną w zatokach szczękowych.

Dla doświadczonego dentysty chirurga uporanie się z kłopotliwą ósemką nie stanowi problemu i zabieg przeprowadzany jest sprawnie i bezboleśnie. Obecne środki znieczulające nie pozwalają pacjentom odczuwać dyskomfortu bólowego.

Dodaj komentarz

Top

Dlaczego tak ważne są regularne wizyty z dzieckiem u dentysty?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline