
Tatuaż robimy na całe życie, dlatego warto zadbać o niego zaraz po wykonaniu go na skórze. Każdy tatuator przekaże swojemu klientowi zalecenia dotyczące pielęgnacji świeżego tatuażu. Warto jednak poznać ogólne zasady pielęgnacji, które pozwolą szybko się zagoić tatuaż i cieszyć się jego dobrym wyglądem przez wiele lat.
Jak dbać o tatuaż w pierwszych godzinach po wyjściu ze studia?
Jeśli właśnie przed chwilą zrobiłeś wymarzony tatuaż, musisz wiedzieć jak prawidłowo zadbać o świeży tatuaż po wyjściu ze studia. Początkowa pielęgnacja jest wyjątkowo ważna, ponieważ podczas nich dochodzi do gojenia skóry. Gojenie tatuażu znacznie wpływa na jego trwałość w kolejnych latach. Pierwszy krok świadomej pielęgnacji tatuażu rozpoczyna się już w studio poprzez zmycie resztek tuszu i innych pozostałości. Tatuator nałoży także opatrunek. Artyści korzystają z różnych technik ochronnych. Spora część używa opatrunków z gazy, inni uważają, że wystarczy zwykły bandaż. Część tatuatorów zabezpiecza tatuaż folią. Wszystkie wspomniane zabiegi mają na celu przyspieszenie gojenia mikroskopijnych nakłuć naskórka. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli zmniejszyć strup powstały jako skutek krzepnięcia krwi.
Pielęgnacja po kilku godzinach
Po około 3-4 godzinach można zdjąć zabezpieczenie tatuażu, czyli folię lub opatrunek. Należy wówczas przemyć tatuaż wodą z mydłem. Możemy w tym celu użyć zwykłego szarego mydła lub specjalne mydło do tatuaży. Pozostałości wody odsącz przy użyciu papierowych ręczników. Pamiętaj, aby nie przecierać świeżego tatuażu szorstkim ręcznikiem, ponieważ może to podrażnić skórę. Na umytą i osuszoną skórę możemy nałożyć krem do tatuażu. Wystarczy nałożyć cienką warstwę produktu. Na rynku jest dostępnych wiele kremów do pielęgnacji świeżego tatuażu. Dobrej jakości kremy można znaleźć w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tatuaży. Oferowane produkty wyróżnia wysokiej jakości skład, który zadba także o brak uczuleń. Krem do tatuażu powinien być świeży. Jeśli masz jakieś pozostałości produktu po poprzednim tatuażu nie warto używać ich do pielęgnacji świeżego tatuażu. Może to w negatywny sposób wpłynąć na gojenie rany.
Kilka kolejnych dni
Folię lub bandaż należy nosić przez 2 dni. Opatrunek należy nakładać, gdy wychodzimy z domu lub kładziemy się spać. Pozwoli to uniknąć przypadkowego podrażnienia skóry. Po 2-3 dniach z rany wypływa już mniej osocza, co zmniejsza ryzyko podrażnień. Wówczas należy zadbać o dobrą wentylację i oddychanie skóry. Folia skutecznie blokuje przepływ powietrza, dlatego warto z niej zrezygnować. Nowy tatuaż należy przemywać 3-4 razy dziennie. Procedura zawsze jest taka sama: przemycie tatuażu letnią wodą z dodatkiem mydła, delikatne osuszenie papierowym ręcznikiem i nałożenie produktu przyspieszającego gojenie. Może to być np. krem do tatuażu EasyTattoo, który poleca wielu tatuażystów i klientów. Skórę tatuażu należy cały czas nawilżać, a powstałych strupków nie należy pod żadnym pozorem zdrapywać. Taką pielęgnację stosujemy do czasu całkowitego wygojenia tatuażu. Etap zagojenia oznacza brak strupków i gładki naskórek. Proces gojenia trwa nawet do 3 tygodni. Po tym czasie zauważysz też ewentualne ubytki w tatuażu, z którymi można zgłosić się do swojego tatuatora.
Czego unikać?
Na około miesiąc należy odstawić opalanie na słońcu i korzystanie z sauny. W tym czasie należy stosować kremy z wysokim filtrem. Również w przypadku basenu zaleca się odczekać miesiąc, ponieważ chlor może uszkodzić tatuaż i spowolnić proces gojenia. Do przemywania tatuażu nie należy używać silnych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. Świeżej rany nie należy dotykać, ponieważ może to wywołać stan zapalny. Kilka dni należy unikać alkoholu, który rozrzedza krew. Pamiętaj, że pierwszy miesiąc po wykonaniu tatuażu to okres rekonwalescencji, który powinien wyróżniać się szczególną pielęgnacją.