Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Czego objawem może być skąpa miesiączka?

Czego objawem może być skąpa miesiączka?

kobieta

Większość przedstawicielek płci pięknej ma regularny lub w miarę regularny okres. Bywają jednak i kobiety, których okres jest bardzo nieregularny, co może wiązać się z różnymi schorzeniami. Inne u wielu kobiet bywa również krwawienie miesiączkowe, a konkretniej stopień jego nasilenia. Czym może być powodowana wyjątkowo skąpa miesiączka?

Skąpą miesiączkę łatwo pomylić z plamieniem owulacyjnym lub implantacyjnym

W przeważającej większości przypadków, krwawienie miesięczne trwa od trzech do pięciu dniu, przy czym to najbardziej obfite przypada na pierwsze dwa dni miesiączki. Czasami jednak przedstawicielkom płci pięknej przytrafia się wyjątkowo skąpa miesiączka. Najczęściej przyjmuje ona formę:

  • krótkotrwałego krwawienia – od kilku do kilkunastu godzin; rzadziej trwa ono kilka dni
  • krew często ma kolor brunatny, a nie żywoczerwony
  • krwawieniu nie zawsze towarzyszą skurcze oraz ból

Okazuje się, że skąpa miesiączka nie zawsze jest krwawieniem miesięcznym. Może ona być równie dobrze plamieniem owulacyjnym, które pojawia się na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w drugiej połowie cyklu. Takie plamienie zazwyczaj przyjmuje kolor różowawy. Wiele kobiet bierze również plamienie implantacyjne za skąpą miesiączkę. Kiedy ma zaś miejsce plamienie implantacyjne? Oczywiście wtedy, gdy doszło do zapłodnienia. Nie występuje ono u każdej przedstawicielki płci pięknej, która zaszła w ciążę. Przypada jednak na dni, w których kobieta spodziewa się krwawienia miesięcznego i właśnie dlatego łatwo pomylić plamienie implantacyjne z miesiączką.

Skąpa miesiączka jako skutek zażywania antykoncepcji

Skąpa miesiączka występuje również i tych przedstawicielek płci pięknej, które zażywają antykoncepcję hormonalną. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że krwawienie występujące w momencie przerwy w zażywaniu tabletek, nie jest tak naprawdę miesiączką. Właściwie jest to nic innego jak krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienia bardzo często przybiera formę brązowego plamienia i trwa zazwyczaj nie dłużej niż trzy, cztery dni. Szczególnie zaskoczone pojawieniem się tak skąpej miesiączki mogą być panie, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę z tabletkami antykoncepcyjnymi. Trzeba jednak wiedzieć, że tak skąpe krwawienie nie jest patologiczne, ale jak najbardziej normalne. Trzeba pamiętać o tym, że skąpe miesiączki mogą mieć również inne, bardziej poważne przyczyny. Z tego też względu skąpa miesiączka o nieznanej etiologii powinna być wskazaniem do konsultacji z lekarzem specjalistą.

Artykuł przygotowano wraz z serwisem dla kobiet: https://szafa-inspiracji.pl/

Dodaj komentarz

Top

Czego objawem może być skąpa miesiączka?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline