Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Dziecko > Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą

Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą

nadwaga u dzieci

Otyłość i nadwaga to problem wielu społeczeństw. Chociaż wydawałoby się, że nie dotyczy ona Polski, to jednak badania wskazują coś zupełnie innego – obecnie problemy z wagą dotykają nawet 20% dzieci i jeszcze więcej dorosłych!

Niestety, rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dzieci mają problemy z wagą, a jeżeli już je zauważają, bagatelizują je i myślą, że dziecko po prostu z nich „wyrośnie”. Nic bardziej mylnego, ponieważ prawdopodobieństwo, że otyły nastolatek będzie miał nadwagę jako osoba dorosła wynosi 70%, a ryzyko to wzrasta do 80%, gdy jednego z rodziców dotyka otyłość.

Dlaczego dzieci tyją?

Skłonność do zbyt wysokiej wagi ma uwarunkowania genetyczne, niemniej jednak otyłość i nadwaga u dzieci ma swoje podłoże również w niezdrowych nawykach żywieniowych, braku ruchu oraz w zjadaniu dużej ilości kalorycznej, przetworzonej żywności, w tym słodyczy, chipsów, napojów gazowanych, fast-foodów.

Nadwaga u dzieci może być groźna!

Badania naukowe wykazały, że nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży powiązane są z większym ryzykiem występowania nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo także otyłe dzieci, podobnie jak dorośli, są bardziej narażone na schorzenia układu krążenia, cukrzycę typu 2, stłuszczenie wątroby, bezdech senny, kamice nerkową czy kamicę pęcherzyka żółciowego. Zagrożone są również układ kostno-stawowy. Dzieci z nadwagą i otyłością mają więc gorszą jakość życia od tych mających prawidłową wagę.

Jak radzić sobie z nadwagą u dzieci?

Jak wobec tego powinna być leczona nadwaga u dzieci i młodzieży? Przede wszystkim najważniejsza jest zmiana diety oraz stylu życia. Zbilansowane posiłki bez pustych kalorii, więcej ruchu na świeżym powietrzu – to podstawa.

W związku z tym, że u młodych osób wysoka waga jest konsekwencją nieprawidłowych nawyków żywieniowych całej rodziny, konieczna jest praca także z rodzicami, by uzyskać w ten sposób najlepsze efekty. W takich sytuacjach o pomoc warto zwrócić się również do specjalistów z zakresu dietetyki, którzy przygotują odpowiednie menu i doradzą najlepszą drogę postępowania.

Dodaj komentarz

Top

Coraz więcej dzieci ma problemy z nadwagą

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline