Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Charakterystyka wyciskarek do soków

Charakterystyka wyciskarek do soków

śniadanie

Regularne picie soków owocowych i warzywnych pozwala dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Najwięcej znaleźć ich można w świeżo wyciskanych sokach. Najlepiej przygotowywać je samemu, za pomocą specjalnej wyciskarki. Urządzenia te w ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Jak działa wyciskarka

Wyciskarka elektryczna to urządzenie, które działa niczym prasa. Warzywa lub owoce wrzucone do jego wnętrza, ulegają stopniowemu  zmiażdżeniu przez obracający się ślimak. Zmiażdżone produkty zostają następnie przeciśnięte przez sito, wydzielając z siebie sok. Cały proces odbywa się wolno, dzięki czemu sok posiada dużą ilość składników odżywczych i nie ulega napowietrzeniu. Nieutleniony sok, dłużej zachowuje świeżość i swoje zdrowotne właściwości. Przechowywany w chłodnym miejscu i szczelnie zamknięty, może być spożywany nawet na drugi dzień po przygotowaniu. Należy pamiętać, że soki z wyciskarki zawierają w sobie błonnik, który mocno angażuje układ trawienny i utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Warto też wiedzieć, że otrzymywanie soku za pomocą tego urządzenia jest dosyć czasochłonne.

Co wpływa na jakość wyciskarek

Wyciskarki do soków to urządzenia, za pomocą których możliwe jest uzyskiwanie soków z różnych warzyw i owoców. Niektóre z nich, jak marchew, czy buraki są twarde, inne takie jak seler, posiadają włóknistą strukturę. Aby wyciskarka poradziła sobie z każdym rodzajem produktów, musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości. Jednym z najważniejszych elementów wyciskarek jest silnik. Powinien posiadać dużą moc, aby pracować płynnie i sprawnie. Istotne znaczenie ma także rodzaj ślimaka oraz sita. W zależności od jakości tych podzespołów, z danych owoców lub warzyw uzyska się mniej lub więcej soku. Warto wiedzieć, że lekkie ślimaki, składające się z kilku części są zazwyczaj nietrwałe i  ulegają częstym awariom. W przypadku wyciskarek, należy także zwrócić uwagę na ergonomię pracy. Aby korzystanie z urządzenia było wygodne, otwór wlotowy powinien być stosunkowo duży. Dzięki temu nie trzeba będzie tracić czasu na drobne krojenie wszystkich produktów. W związku z tym, że ceny wyciskarek, w porównaniu chociażby do sokowirówek, są dosyć wysokie, urządzenia te powinny charakteryzować się dużą niezawodnością. Najlepsi producenci tego rodzaju sprzętu oferują nawet dziesięcioletni okres gwarancji. Kupując wyciskarkę z roczną lub dwuletnią gwarancją należy się więc liczyć z tym, że materiały z jakich została wykonana nie są najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Top

Charakterystyka wyciskarek do soków

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline