Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Od chaosu do ładu i harmonii, czyli coś dla bałaganiary

Od chaosu do ładu i harmonii, czyli coś dla bałaganiary

sprzątanie

Chciałabyś mieć wreszcie porządek w pokoju, ale sprzątanie to nie Twoja domena? Spokojnie, można coś na to zaradzić. Jest kilka naprawdę prostych zasad, których wprowadzenie nie wymaga wielkiej rewolucji w Twoim życiu.

Wymaga jednak… odrobiny (naprawdę odrobiny!) dyscypliny, regularności i wytrwałości. Jeśli pomyślisz: to nie są moje mocne strony, poczekaj. Nie rezygnuj od razu. Po prostu zatrzymaj się na chwilę, usiądź i jasno określ, co chcesz osiągnąć, na czym Ci zależy.

Na czym mi tak naprawdę zależy?

ZALEŻY MI NA TYM ABY MÓJ POKÓJ WYGLĄDAŁ SCHLUDNIE I CZYSTO

 1. Nie chcę wieszać ubrać na krześle albo koszu do prania / Chcę codziennie odkładać ubrania do szafy
 2. Nie chcę zostawiać niepościelonego łóżka / Chcę, aby łóżko codziennie przed wyjściem z pracy było pościelone
 3. Nie chcę zostawiać rozwalonych przyborów do makijażu / Chcę, aby każdy mój kosmetyk codziennie wędrował na swoje miejsce
 4. Nie chcę mieć miliona niepotrzebnych rzeczy w pokoju / Chcę, aby w moim pokoju znajdowały się tylko przydatne rzeczy (ewentualnie kilka ozdobników ;))

Ok, powiedzmy, że masz już cel. To bardzo ważne w wyrabianiu samodyscypliny. To, że masz jasno określony punkt zaczepienia pomoże Ci podjąć dalsze kroki. Być może powiesz: no, ale wcześniej też miałam cel – żeby było czysto. Ok, tylko, że być może zabrakło doprecyzowania tego celu. Cel ‘chcę mieć czysto’ jest dość ogólny, może się pod nim kryć wszystko i nic. Tutaj ważne są jednak konkrety – małe rzeczy, które przybliżą Cię do tego ogólnego celu.

No dobra, ale … jak?

I teraz dopiero zaczyna się zabawa.

Przeczytaj te punkty i zacznij je realizować. Jedna główna zasada: nie na raz. Kolejność dowolna.

 1. Codziennie pozbywam się z pokoju jednej, niepotrzebnej rzeczy (śmieć, ubranie etc.)
 2. Piorę swoją kosmetyczkę
 3. Ograniczam ilość wieszaków w szafie do 40
 4. Kupuję segregator na ważne dokumenty i rachunki
 5. Rzeczy, które zajmą mi 2-3 minuty wykonuję od razu
 6. Wieczorem wybieram ubranie do pracy na następny dzień
 7. Nie myślę na razie o ścieleniu łóżka

Bardzo ważne jest, aby nie robić tych wszystkich rzeczy na raz. Na początek można sobie wyznaczyć np. 1-2 rzeczy na dzień. Co do ścielenia łóżka … Życie pokazuje, że jest to paradoksalnie jedna z najbardziej uciążliwych czynności, którą przyszło nam robić. Wyrobienie sobie tego nawyku jest jak wisienka na torcie, dlatego zostaw to sobie na koniec. Jeśli inne rzeczy z listy będziesz robić systematycznie, sama w końcu zobaczysz, że coś w tym pokoju jest nie tak … Nie wierzysz? To naprawdę działa!

Ok, wiesz już, jak. A teraz przeczytaj jeszcze raz swoje cele i zacznij je realizować. To naprawdę nie jest wielka rewolucja. To małe rzeczy, które zaprowadzą Cię do sukcesu. Zobaczysz.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Od chaosu do ładu i harmonii, czyli coś dla bałaganiary

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline