Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Balkoniki i podpórki rehabilitacyjne. Jak dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb?

Balkoniki i podpórki rehabilitacyjne. Jak dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb?

senior

Wbrew skojarzeniom balkoniki i podpórki rehabilitacyjne nie są wyłącznie sprzętem przeznaczonym dla osób starszych, choć to najczęściej seniorów możemy z takimi urządzeniami spotkać na co dzień. Dzięki nim utrzymanie pionowej postawy i samodzielne poruszanie się są znacznie ułatwione, a komfort życia podniesiony. Co ważne, przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego jakim są balkoniki i podpórki istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Balkoniki i podpórki są niezastąpione w sytuacjach ograniczonych możliwości ruchowych, na przykład po zabiegach i operacjach, w okresie rekonwalescencji, po wypadkach i urazach kiedy samodzielne wstawanie i poruszanie się sprawia ból i dyskomfort, a także w każdej sytuacji, w której niezbędne jest odciążenie kończyn dolnych.

Jakie rodzaje balkoników i podpórek są dostępne na rynku?

W sklepach ze sprzętem medycznym jest dostępnych wiele modeli balkoników i podpórek dla osób starszych i nie w pełni sprawnych ruchowo. Dla pacjentów cierpiących na reumatyzm, zwyrodnienia stawów czy na przykład chorobę Parkinsona są one pomocą w codziennym funkcjonowaniu. Niezbędne zarówno w trakcie przemieszczania się w mieszkaniu, jak i nieodzowne podczas wyjścia na zakupy, spacer czy załatwienia bieżących spraw poza domem.

Balkoniki kroczące

To rodzaj balkoników przeznaczonych w szczególności pacjentom z przewlekłymi schorzeniami narządu ruchu oraz tym, którzy zaczynają samodzielnie chodzić po przebytym wypadku czy doznanym urazie. Świetnie sprawdzają się w okresie rehabilitacji jako wsparcie w nauce chodzenia, ponieważ poruszanie się z ich pomocą stymuluje do pracy różne grupy mięśni. Ćwiczenia z udziałem balkonika kroczącego pozytywnie wpływają na poprawę koordynacji ruchowej, a ich dodatkową zaletą jest możliwość dostosowania wysokości balkonika do wzrostu pacjenta, co zdecydowanie ułatwia chodzenie. Dla kogo wskazane są balkoniki kroczące? Przede wszystkim dla słabych pacjentów, na przykład po przebytym udarze, którzy potrzebują codziennego wsparcia i ćwiczeń.

balkonik

Balkoniki z podpórkami (podpórki inwalidzkie)

Szczególnie polecane seniorom, którzy pragną zachować niezależność i samowystarczalność w codziennym życiu, a jednocześnie potrzebują czuć się pewnie podczas wykonywanych czynności. Podpórki wyposażone w wygodne siedziska, torby czy koszyki znacznie ułatwiają załatwianie bieżących spraw, zakupy czy zwykłe wyjście na spacer, w trakcie którego można swobodnie usiąść czy oprzeć się o stabilną konstrukcję balkonika. Podpórki wyposażone są w kółka (najczęściej trzy lub cztery) zapewniające stabilność podczas ruchu i swobodne przemieszczanie się w tempie dostosowanym do potrzeb pacjenta. Lekka konstrukcja, możliwość złożenia i przewiezienia na przykład w bagażniku auta, nowoczesny wygląd i ergonomiczny kształt zdecydowanie ułatwiają korzystanie z podpórki i spełniają oczekiwania starszych pacjentów.

Jaką podpórkę dla seniora wybrać?

W profesjonalnych sklepach medycznych możemy znaleźć bogaty wybór balkoników i podpórek dla seniorów oraz innych pacjentów potrzebujących wsparcia w codziennym poruszaniu się i sprawnym funkcjonowaniu. Nowoczesne, lekkie i wygodne podpórki można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Galeria Zdrowia.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują najbardziej zaawansowane technologicznie rollatory, na przykład model Leopard, Jaguar czy Gepard – czterokołowe podpórki inwalidzkie dla seniorów – nowoczesne, ultra lekkie, funkcjonalne, zwrotne i poręczne. Perfekcyjne wykonanie i gwarancja jakości od sprawdzonych producentów sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego wyróżniają ten sprzęt na tle innych produktów przeznaczonych do poruszania się i ćwiczenia mięśni kończyn dolnych. Rollatory wyposażone w hamulce z blokadą postojową zapewniają maksimum bezpieczeństwa podczas wstawania, chodzenia czy stania w trakcie wykonywania domowych czynności. Podpórki kołowe to odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy pragną zachować sprawność i niezależność w każdej sytuacji.

Warto pamiętać, że zakup balkoników i podpórek dla seniorów oraz pozostałych pacjentów jest objęty refundacją. Pracownicy sklepów medycznych z pewnością doradzą Państwu w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz udzielą wszelkich informacji w zakresie dofinansowania z NFZ.

Dodaj komentarz

Top

Balkoniki i podpórki rehabilitacyjne. Jak dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline