Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Badanie wzroku

Badanie wzroku

okulista

Dbanie o wzrok jest kluczowe i warto odpowiednio podejść do tej kwestii. Bardzo istotne jest zatem systematyczne wykonywanie badań okulistycznych. Dzięki nim można przede wszystkim wykryć wady wzroku, które utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Szybkie ich wykrycie pozwala również na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które w rezultacie doprowadzi do zahamowania pogłębiania się wady.

Wybór gabinetu

Dbanie o wzrok należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego dla siebie gabinetu. Jest to bardzo istotne, aby mieć świadomość korzystania z pomocy najlepszych profesjonalistów, którzy posiadają dużą wiedzę w konkretnej dziedzinie.  W internecie można znaleźć opinie i informacje na temat poszczególnych okulistów, przez co łatwiej dokonać wyboru i podjąć odpowiednią decyzję. Korzystanie z usług specjalisty to gwarancja najlepszej pomocy medycznej i trafnej diagnozy.

Rodzaje badań okulistycznych

Podczas wizyty, okulista przeprowadzi kilka rodzajów badań, które pozwalają na dokładną ocenę wzroku.

  • Badanie ostrości widzenia – do podstawowych badań należy sprawdzenie ostrości widzenia. W badaniu tym wykorzystuje się specjalną tablicę, na której umieszczone są różnej wielkości literki. Pacjent mając zasłonięte jedno oko musi przeczytać znajdujące się na tablicy literki. Następnie, stosując odpowiednie soczewki lub używając specjalistycznego sprzętu specjalista określi dokładną wartość korekcj Dzięki temu, można precyzyjnie  określić stan wzroku. Jest to przy tym najczęściej przeprowadzane badanie i wykonywane jest ono również w takich momentach jak na przykład podczas aplikowania o prawo jazdy.
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – jest to kolejne badanie, które powinno zostać wykonane przez okulistę. Do badania wykorzystuje się tonometr.
  • Szczegółowe badanie oka – ostatnim badaniem jest bardzo szczegółowe badanie oka. Na samym początku sprawdzana jest ruchomość gałek ocznych. Jeżeli wszystko jest w porządku to następuje przejście do badania w lampie szczelinowej. Lekarz w ten sposób jest w stanie ocenić dokładnie całe oko i rozpoznać choroby oczu. Badanie jest przy tym całkowicie bezbolesne i zajmuje jedynie kilka minut co jest jego kolejnym plusem.

Podsumowanie

Badania okulistyczne są bardzo istotne, a przy tym nie są bolesne. Warto więc systematycznie udawać się do specjalisty, aby ten sprawdził czy z okiem wszystko jest w porządku i czy danej osobie faktycznie nic nie dolega. Wykrycie niektórych  wad wzroku na wczesnym etapie pozwala na zahamowanie ich rozwoju.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Badanie wzroku

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline