
Bezpłodność do wyjątkowo przykra dolegliwość, która wielu osobom może zupełnie pokrzyżować życiowe plany. Niemożność poczęcia potomka dla znacznej części par jest wyjątkowo bolesna. Niemniej jednak, zanim wpadniemy w przerażenie tylko, dlatego, że po kilku miesiącach starań o dziecko nie udało nam się doprowadzić do zapłodnienia, warto dowiedzieć się, co może wpływać na takie problemy oraz jak sobie z nimi radzić. Nie zapominajmy, że istnieje sporo przypadków niepłodności, które są możliwe do wyleczenia. Żeby móc martwić się rzeczywistą niepłodnością, trzeba przeprowadzić badanie bezpłodności. Są one dostępne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, przy czym zaleca się, by panowie poddali się badaniom w pierwszej kolejności. Głównym celem takiego badania jest sprawdzenie jakości nasienia. Próbka spermy jest poddawana badaniom laboratoryjnym tak, żeby można było sprawdzić ilość występujących w niej plemników oraz określić ich jakość m.in. na podstawie żywotności. Dodatkowo, przeprowadza się też badanie USG narządów płciowych.
Natomiast badanie niepłodności u kobiet jest nieco bardziej skomplikowano. Ważne jest tu badanie hormonalne oraz precyzyjne badanie ginekologiczne. Drugie z nich powinno obejmować dokładnie sprawdzenie stanu jajników i jajowodów. Najlepiej jest wykonać w tym celu USG. Ponadto, ważne będzie także sprawdzenie macicy oraz pochwy, by wykluczyć infekcje oraz stany zapalne mogące mieć wpływ na problem z zapłodnieniem. Niezwykle istotne jest badanie krwi, na podstawie, które można określić stężenie hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Bardziej szczegółowe badania mogą obejmować diagnostykę ruchliwości plemników w śluzie szyjki macicy. Czasem wymagane są również badania laparoskopowe, które sprawdzają drożność jajników.
Jeżeli lekarz określi, z jakie powodu występują trudności z zajściem w ciążę, o wiele łatwiej będzie je pokonać. Mimo tego, dobrze jest przygotować się na najtrudniejsze – zawsze istnieje ryzyko, że nigdy nie będziemy mogli mieć dzieci. Rozwiązaniem pozostaje wtedy in-vitro, które w dużym stopniu zwiększa szansę na powiększenie rodziny. Jednak, zanim wybiegniemy myślami aż rak daleko, dobrze jest wiedzieć, że medycyna zna mnóstwo innych sposobów na poprawę płodności obojga partnerów. W przypadku mężczyzn zaczyna się od stymulowania plemników w spermie tak, żeby stały się silniejsze i żeby wzrosła ich liczba. Natomiast w przypadku kobiet stymuluje się owulację. Najczęściej podaje się wtedy środki zawierające w sobie hormony. Jeżeli problem wynika z niedrożności jajowodów czy jajników u kobiety bądź nasieniowodów u mężczyzny, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny niwelujący dolegliwość. Można również przeprowadzić inseminację, czyli sztuczne wprowadzenie nasienia do szyjki macicy kobiety. Jeśli nie uda się zapłodnić jej, pozostaje już tylko in-vitro, w którym połączenie komórki jajowej z plemnikiem następuje w warunkach laboratoryjnych.
Bardzo ważna sprawa! Nie wolno jej bagatelizować.