Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Badania prenatalne – USG ciąży w 3D i 4D

Badania prenatalne – USG ciąży w 3D i 4D

ciąża

Badanie USG płodu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, wykonywanych u kobiet w ciąży. Właściwie przeprowadzone, pozwala na ocenę rozwoju oraz ustalenie wieku i płci dziecka. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne dostarczają dokładny obraz brzucha przyszłej mamy, z zastosowaniem technologii 3D i 4D.

Jak to działa?

Podstawą działania każdego aparatu USG są fale ultradźwiękowe, które docierają do wnętrza ciała, gdzie są odbijane lub pochłaniane przez poszczególne narządy. Ruch wiązek ultradźwiękowych tworzy obraz brzucha ciężarnej kobiety, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak prezentuje się obecny tam płód. Wizualizacje ultrasonograficzne pełnią ważną rolę przy bieżącej kontroli rozwoju dziecka. Pozwalają ocenić wiek i płeć płodu, kształtowanie się poszczególnych części ciała i organów, ułożenie łożyska czy ilość wód płodowych.

Większość ginekologów korzysta z aparatów z obrazem dwuwymiarowym, tzw. 2D. Mimo, że dostarczają one wielu cennych informacji, składają się głównie z biało-czarnych plam, możliwych do odczytania wyłącznie przez specjalistę. Rodzice, ciekawi szczegółowego wyglądu swojej pociechy, muszą natomiast oprzeć się na tym, co powie i wskaże im ginekolog. Czy oznacza to, że jesteśmy całkowicie uzależnieni od lekarza? Niekoniecznie! Wszystkim ,,ciekawskim” wychodzą naprzeciw technologie nowoczesnego obrazowania USG – 3D i 4D.

Magia trójwymiaru

,,Nowoczesne aparaty USG w technologii 3D to swoista rewolucja, dzięki której możemy obserwować płód w trójwymiarze, włącznie z niedostępną dotychczas, zewnętrzną powierzchnią ciała dziecka” – komentuje ekspert Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed z Krakowa, wykonujący kompleksowe badania USG 3D i 4D. Rekonstrukcja trójwymiarowego obrazu płodu pojawia się na ekranie komputera w formie tak wyraźnej, że rodzice mogą zobaczyć nie tylko sylwetkę i głowę, ale też szczegółowy kształt twarzy swojej pociechy.

A może film?

Kolejnym krokiem w stronę ulepszania jakości obrazu ultrasonograficznego są aparaty USG, wyposażone w technologię 4D. ,,Do statycznego wizualizowania 3D dochodzi tu tzw. «czwarty wymiar» w postaci ruchu, stanowiący rejestr zmian w czasie rzeczywistym. Krótko mówiąc, obraz 4D jest filmem z brzucha matki. Pozwala na monitorowanie zachowań dziecka, jego ruchów, a nawet grymasów twarzy” – informuje przedstawiciel Sofimed. Tym samym rodzice po raz pierwszy mogą spojrzeć na swojego malucha jak na żywy byt, a nie abstrakcyjny obiekt, umieszczony na zdjęciu. Dla wielu osób to swoisty przełom psychologiczny, kształtujący ich późniejsze podejście do rodzicielstwa.

Przewaga rozwiązań 3D i 4D

Trzeba pamiętać, że technologie 3D i 4D nie stanowią udogodnień wyłącznie dla przyszłych rodziców. To także ważne narzędzie diagnostyczne, z którego czerpią korzyści ginekolodzy ultrasonolodzy. Dokładny obraz trójwymiarowy pozwala na wychwycenie licznych szczegółów anatomicznych płodu i zwiększa szansę na wykrycie wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi, zniekształcenia kończyn czy rozszczep kręgosłupa. Obserwacja anatomii dziecka daje też możliwość wykrycia wczesnego stadium zespołu Downa.

Dodaj komentarz

Top

Badania prenatalne – USG ciąży w 3D i 4D

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline