Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Argumenty przemawiające za pobytem w domu spokojnej starości

Argumenty przemawiające za pobytem w domu spokojnej starości

dom starości

Temat domu spokojnej starości jest dla wszystkich w pewnym sensie tematem tabu i czymś, o czym niechętnie się rozmawia. Dlaczego tak jest? Boimy przyznać się, że potrzebujemy czyjejś pomocy i w niektórych przypadkach jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Bowiem z jakiś przyczyn mamy poczucie obowiązku zajmowania się swoimi bliższymi, którzy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Natomiast czy rzeczywiście? Jakie więc argumenty przemawiają za pobytem w domu spokojnej starości?

Oczywiste jest, że każdy z nas chce dla swojego najbliższego jak najlepiej. Bez znaczenia czy jest to babcia, rodzic, brat, siostra czy wujek – staramy się zapewnić im najlepszą opiekę z możliwych. Natomiast co w sytuacji, gdy z jakiś przyczyn nie możemy im tego zapewnić, czy nie lepiej będzie zaufać doświadczonym i wykwalifikowanym opiekunom w domu opieki? I tutaj musimy zdać sobie sprawę z tego, że dom spokojnej starości to nie jest miejsce, w którym podopieczni są nieszczęśliwi i zostają pozostawieni bez pomocy. Wręcz przeciwnie – lekarze, opiekunowie i cały personel domu opieki dokłada wszelkich starań, by każda osoba czuła się tam jak w domu. Pierwszym i chyba tym najważniejszym argumentem przemawiającym za pobytem w domu opieki jest fakt, iż jest to miejsce zapewniające opiekę 24 h na dobę – zarówno opiekunów, jak i lekarzy. Czy jesteśmy w stanie zapewnić to samo w domowych warunkach? Niestety nie.

W dzisiejszych czasach bardzo często jesteśmy zabiegani za pracą i karierą, co uniemożliwia poświęcenie wystarczającej ilości czasu na opiekę nad starszą osobą, bardzo często ze schorzeniami. Ten problem jednak nie istnieje w domu opieki, bowiem są tam ludzie, którzy z powołania zajmują się tymi, którzy tej opieki potrzebują. Dom spokojnej starości to nie tylko całodobowa opieka i opieka medyczna lekarzy. To także organizowane wieczory integracyjne, rozmowy z psychologiem, zajęcia i wiele innych, które z pewnością umilą czas każdemu.

Bardzo często osoby, które zdecydowały się na opiekę nad bliską, starszą osobę ze schorzeniami i pracę jednocześnie mówią, że każdy dzień to ogromny stres. Bowiem nigdy nie wiadomo, co stanie się podczas nieobecności opiekuna. Ten problem kompletnie nie istnieje w domu opieki. Gdyż każdy podopieczny zawsze ma pod ręką kogoś, kto z kryzysowej sytuacji zareaguje, pomoże i porozmawia. Tak więc spokój ducha jest tutaj jak najbardziej trafnym stwierdzeniem.

Każdy dom opieki ma dostosowany plan żywieniowy pod konkretnego podopiecznego. Oznacza to, że jeśli starsza osoba ma dolegliwości, które wymagają specjalnej diety – z pewnością będzie jej to zapewnione.

Podsumowując, argumentów przemawiających za pobytem w domu spokojnej starości jest mnóstwo. Pewność, że starsza osoba otrzyma dobrą opiekę, dobre warunki mieszkaniowe, najlepsi specjaliści, lekarze i opiekunowie, czego chcieć więcej? Niestety temat domu opieki w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i niechętnie się o tym rozmawia. Zupełnie bez przyczyny, bo przecież dom spokojnej starości jest po to, by pomagać i dawać to, co najlepsze.

Artykuł przygotowany przez dom opieki w Warszawie Wigor

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Argumenty przemawiające za pobytem w domu spokojnej starości

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline